Aktualności

Trzeci dzień pielgrzymki

Autor: Ks. Karol Godlewski

Trzeci dzień to kolejno: przejazd autokarami do Ejszyszek, a następnie przemarsz do parafii Butrymańce

Trzeci dzień pielgrzymki
Butrymańce

rzeci dzień pielgrzymki przypadł w tym roku na wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Rozpoczęliśmy ten dzień Eucharystią w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy. Przewodniczył jej kwatermistrz, ks. Karol Godlewski, zaś homilię wygłosił przewodnik grupy, ks. Piotr Buśko. Nawiązując do odczytywanego dziś fragmentu Ewangelii porównał pielgrzymkę do wspominanego dziś „opuszczenia domu, bliskich” i innych swoich spraw, a także zaznaczył, że to Maryja jest pierwszą, która „opuściła wszystko” i poszła za wolą Bożą. Dzięki temu, że „opuściła wszystko”, a więc pozostała całkowicie wolna od tego, co jej, co ludzkie - jak w słowie końcowym zaznaczył ks. Godlewski - Bóg mógł Ją uczynić „pełną łaski”, wypełniając te „opustoszone” ze swojej woli człowieczeństwo „po brzegi”.

Po Eucharystii udaliśmy się autokarami do miejscowości Ejszyszki, położonej nieopodal granicy białorusko-litewskiej, odwiedzając po drodze Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej. Hybrydowość pielgrzymki od kilku lat podyktowana jest spowodowana kryzysem migracyjnym i niepokojem militarnym a wschodzie niemożliwością przekroczenia białoruskich granic, nad czym ubolewamy.

W dzisiejszej konferencji ks. Karol Godlewski, na podstawie opisującego obrady Soboru Jerozolimskiego 15. rozdziału Dziejów Apostolskich, wskazał na konieczność zasłuchania w głos Kościoła wybrzmiewający w nauczaniu jego pasterzy: papieża i biskupów, a także na potrzebę dbania o relacje z osobami rozumiejącymi Kościół i mogącymi w kryzysowych momentach stać się jedynym „wspólnym mianownikiem” pomiędzy nami, niekiedy przeżywającym chwile buntu, a Kościołem Chrystusowym. Podkreślił także, że dobrze rozumiana synodalność w Kościele nie jest - jak zarzucają to jej adwersarze - demokratyzacją, ale przeciwnie - „pneumokratyzacją” Kościoła.

W Ejszyszkach wróciliśmy do pielgrzymowania pieszego, którego finałem dziś była parafia pw. św. Michała Archanioła w Butrymańcach. Tam czekała na nas jak zawsze gościnna społeczność, której przewodzą od lat pozostający we wzorowej komitywie Pani Starosta Wanda Bielska i Ksiądz Proboszcz Józef Aszkiełowicz.
facebook