Aktualności

Zakończenie XXV EPPW

24 sierpnia 2017 r. uczestnicy Jubileuszowej XXV Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok – Grodno – Wilno dotarli do celu swojego pątniczego szlaku, który przemierzali przez dziewięć dni.

Zakończenie XXV EPPW

Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym w Jaszunach połączoną z błogosławieństwem i namaszczeniem olejem św. Charbela.

Po nabożeństwie pielgrzymi wyruszyli na ostatnie odcinki wędrówki, które przyszło im przebywać w ulewnym deszczu. Dzięki życzliwości proboszcza parafii Paradomino, ks. Mirosława, i pani dyrektor szkoły w Mariampolis mogliśmy zatrzymać się na postój w tejże szkole, podczas którego była możliwość spożycia posiłku, zregenerowania sił  i choć częściowego wysuszenia przemoczonych deszczem ubrań.

Warunki atmosferyczne poprawiły się przed ostatnim postojem na tak zwanej Przeprośnej Górce, skąd po kilku chwilach wzajemnych podziękowań i wyrażenia radości z obecności współpątników, wyruszyliśmy już bezpośrednio do Ostrej Bramy.

Dotarliśmy tam nieco po godzinie 1600. Przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia bp Henryk Ciereszko poprowadził modlitwę. Po niej miała miejsce uroczysta Eucharystia, w której Chrystusowi przez ręce Jego Matki przedstawiliśmy wszystkie intencje towarzyszące nam na pątniczym szlaku.

Po Mszy Świętej i chwili odpoczynku była możliwość zwiedzenia miasta Wilna, po którym chętnych oprowadził nasz ksiądz biskup.

Ostatnim przed noclegiem punktem wczorajszego dnia był Apel Maryjny pod Ostrą Bramą o godzinie 2100.

W dniu rozjazdu, 25 sierpnia, chętni pątnicy mieli możliwość uczestniczenia w celebrowanej przez ks. prof. Adama Szota Eucharystii na Ostrej Bramie o godzinie 615, wszyscy zaś zgromadzili się na dziękczynnej celebrze w wileńskiej archikatedrze o 1000, której przewodniczył bp Ciereszko. W homilii nawiązał do dzisiejszej perykopy ewangelicznej, zawierającej stanowiące hasło naszej tegorocznej pielgrzymki Przykazanie Miłości.

Zachęcał, by to wszystko, co dzięki pątniczemu trudowi stało się naszym udziałem, zanieść do środowisk, do których wrócimy po zakończeniu pielgrzymki, i dawać w tych środowiskach świadectwo o tym, jak bardzo kochani jesteśmy przez Boga i Jego Matkę, Maryję.

Pontyfikalne błogosławieństwo i wspólne zdjęcie na schodach katedry zakończyło tegoroczną, jubileuszową Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę.

Dk. Karol Godlewski


Aby obejrzeć zdjęcia, kliknij w tym miejscu.

facebook